Nawigacja
Gimnazjum
  Strona g³ówna
  Godziny zajêæ
  Dyrekcja
  Patron
  Galeria
  Terminy zebrañ
  Dokumenty szkolne
  Konkursy przedmiotowe
  Kalendarz 2014/15
  Testy gimnazjalne
  Podrêczniki 2014/15
  Dla rodziców
  Wolontariat
  Wyró¿nienia
  Pliki
  Kontakt

Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o

Zapamiêtaj mnie



Zapomniane has³o?
U¿ytkowników Online
Go¶ci Online: 1
Brak U¿ytkowników Online

Zarejestrowanych U¿ytkowników: 107
Nieaktywowany U¿ytkownik: 0
Najnowszy U¿ytkownik: ~1cKFlorkowski06
 Na ratunek p³azom 2006
Na ratunek p³azom 2006Na ratunek p³azom!

Obecnie na ca³ym ¶wiecie notuje siê spadek liczebno¶ci p³azów, jest to widoczne zw³aszcza w wysoko uprzemys³owionych krajach Europy. Przyczyny zanikania mog± byæ ró¿norakie: przemys³owe zanieczyszczenie wód, osuszanie bagien, wycinanie lasów, zarybianie zbiorników, budowa autostrad, kwa¶ne deszcze, itp.
Szczególnie zagro¿one s± miejsca ich naturalnego rozrodu - niewielkie zbiorniki wodne, które zanikaj± lub s± przekszta³cane w wyniku wielu czynników (ocieplenie klimatu, obni¿enie poziomu wód gruntowych, zanieczyszczenie ¶rodowiska, itp.). Wszystkie krajowe gatunki p³azów s± w Polsce objête ochron± prawn±.

P³azy s± bardziej zagro¿one wyginiêciem ni¿ inne grupy zwierz±t, ze wzglêdu na ich sposób ¿ycia; doros³e osobniki mieszkaj± na l±dzie, ale jaja i larwy rozwijaj± siê w wodzie. S± jedynymi krêgowcami, których egzystencja uzale¿niona jest od wystêpowania obok siebie dwóch tak odmiennych ¶rodowisk.
W okresie rozrodu maj± ró¿ne wymagania - jedne wol± zbiorniki p³ytkie z ubog± ro¶linno¶ci± (np. ropucha zielona), inne rozmna¿aj± siê tylko w wodach g³êbszych i mocno zaro¶niêtych (np. ropucha szara, traszka grzebieniasta).
Dodatkowym problemem jest to, ¿e wybieraj± g³ównie ma³e zbiorniki (stawy i mokrad³a). Nie bez powodu, woda ³atwo siê w nich nagrzewa i kijanki mog± siê szybko rozwijaæ.

Niestety, w ma³ych stawach równowaga biologiczna i chemiczna s± niestabilne i nawet niewielkie ilo¶ci zanieczyszczeñ mog± ca³kowicie zniszczyæ w nich ¿ycie.

P³azy s± bardzo wra¿liwe na ska¿enia. Przez nag± i przepuszczaln± skórê, któr± pobieraj± tlen i wodê, ³atwo przenikaj± substancje szkodliwe. Ich delikatne cia³a szybko wysychaj± i musz± byæ stale nawil¿ane. Pozbawione wilgoci p³azy umieraj±, a ¿e s± ma³o ruchliwe, nie potrafi± uciec przed niebezpieczeñstwem, gdy w ich ¶rodowisku zaczyna siê dziaæ co¶ z³ego.
Z racji tego uznawane s± za doskona³e bioindykatory, czyli organizmy, które informuj± nas o niekorzystnych zmianach zachodz±cych w ¶rodowisku.

Chocia¿ w Polsce ta grupa zwierz±t stanowi zaledwie 3% krêgowców, odgrywa wa¿n± rolê w ¶rodowisku i jest po¿yteczna dla cz³owieka.
Wszystkie doros³e p³azy s± drapie¿nikami. Zjadaj± ogromne liczby owadów i pomagaj± zwalczaæ szkodniki upraw. Szybko siê rozmna¿aj± - sk³adaj± od kilkuset do kilkunastu tysiêcy jaj - tote¿ ¿ywi siê nimi wiele gatunków ryb, ptaków i ssaków.

Najskuteczniejszym z mo¿liwych sposobem zahamowania zmniejszania siê liczebno¶ci p³azów jest zachowanie i ochrona ich naturalnych siedlisk.
Na ratunek p³azom pospieszyli wiêc uczniowie naszego gimnazjum
. Kilkunastu uczniów z klasy 3a w ubieg³± sobotê (18 listopada 2006 r.) pog³êbia³o i oczyszcza³o oczka wodne znajduj±ce siê na terenie u¿ytku ekologicznego "Stary kamienio³om" w Rytrze.
Wszystkie prace po³±czone z edukacj± ekologiczn± odbywa³y siê pod okiem nauczyciela biologii jednej z nowos±deckich szkó³ i prezesa Stowarzyszenia Greenworks Grzegorza Tabasza w ramach "Programu czynnej ochrony p³azów".


Zdjêcia mo¿esz zobaczyæ tutaj...


Zagraj w GRê o ¿abkach. Gra polega na zamianie miejscami ¿abek.

Zamieñ ¿abki miejscami




Przecie¿ jak nie bêdzie ¿ab, zabraknie te¿ bocianów, wiêc... i dzieæmi Bóg nas nie obdaruje...

Gimnazjum RYTRO © 2006

7494007 Unikalnych wizyt