Przys³owia o lutym Dodane przez admin dnia 31.01.2008Przys³owia o lutym: "Idzie luty, podkuj buty", "Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi", "Gdy luty z wiatrami, rych³a wiosna przed nami" "W lutym wody wiele, w lecie g³odne ciele".
Co nas czeka w kolejnych dniach lutego? Rozszerzona zawarto¶æ newsa
* * * 1 lutego * * *
Czasem siê Luty zlituje, ¿e cz³ek niby wiosnê czuje, ale czasem siê tak z¿yma, ¿e cz³ek prawie nie wytrzyma.
* * * 2 lutego * * *
Gdy na Gromnice roztaje, rzadkie bêd± urodzaje. Gdy w Gromnice piêknie wszêdzie, tedy dobra wiosna bêdzie. Gdy w Gromniczn± jest ³adnie, du¿o ¶niegu jeszcze spadnie. Gdy w Gromnicê z dachów ciecze, zima jeszcze siê przewlecze. Gromniczna pogodna, bêdzie jesieñ dorodna. Kiedy Gromniczna zimê traci, to ¦wiêty Maciej (24.02) j± wzbogaci. Kiedy w Gromniczn± gê¶ chodzi po wodzie, to bêdzie na Wielkanoc chodziæ po lodzie. Na Gromnicê - masz zimy po³owicê. Jak s³oñce jasno ¦wieci na Gromnice, to przyjd± wielkie mrozy i ¶nie¿yce. Jaka Gromniczna bracie, taki ¦wiêty Maciej (24.02) Gdy jasne s³oñce w dzieñ gromniczny bêdzie, wiêcej ni¿ przedtem ¶niegu spadnie wszêdzie. Gromnice w ¶niegu, wiosna jest w biegu, lecz gdy pogoda, dla wiosny zawoda. Jak na Matkê Gromniczn±, tak na ¦wiêty Józef (19.03). Jak suche i jasne Gromnice, przyjd± jeszcze ¶nie¿yce. Jasna Gromnica - z³a orêdownica. Kiedy na Gromniczn± mróz, z³aduj sanie, szykuj wóz. Maria pogodna, bêdzie jesieñ dorodna. Na Gromniczn± Pan Bóg daje, czasem mróz, czasem roztaje. Na Oczyszczenie Marii Panny, zbli¿a siê koniec sanny. Pamiêtaj, ¿e Gromnica, to ju¿ zimy po³owica, ale ¿adna te¿ nowina, gdy dopiero siê zaczyna.
* * * 3 lutego * * *
Jak pogoda w ¦w. B³a¿eja, bêdzie ze ¶niegiem Wielka Niedziela. Jak ¶nieg na ¦w. B³a¿eja, pogodna bêdzie Wielka Niedziela. Deszcz na ¦wiêtego B³a¿eja, s³aba wiosny nadzieja. Pogoda na ¦wiêtego B³a¿eja, dobra wiosny nadzieja. ¦wiêty B³a¿ej, gard³a zagrzej.
* * * 4 lutego * * *
Gdy ciep³o w lutym, zimno w marcu bywa, d³ugo potrwa zima, rzecz to niew±tpliwa. Kiedy w lutym rosa pada, nowe mrozy zapowiada. Jak luty nastaje, ¶nieg jeszcze nie taje.
* * * 5 lutego * * *
Gdy ¦w. Agata po b³ocie brodzi, cz³ek w Zmartwychwstanie (31.03) po lodzie chodzi. W dzieñ Agaty, to dopiero pó³ zimy rogatej. ¦w. Agata w zimê bogata.Po ¦wiêtej Agacie widzimy myszy w chacie. ¦wiêta Agata chatê wymiata.
* * * 6 lutego * * *
Na dzieñ ¦wiêtej Doroty, ma byæ ¶niegu nad p³oty. Po ¦wiêtej Dorocie wioska ca³a w b³ocie. ¦w. Dorota zapowiada ¶nieg i b³ota. Po ¦w. Dorocie wyschn± chusty na p³ocie, a jak nie wyschn±, to cz³eka mrozy do cha³upy wepchn±.
* * * 7 lutego * * *
Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy ju¿ nied³uga zima. Je¶li luty ¶nie¿ny, mro¼ny, spodziewaj siê wczesnej wiosny. Gdy w lutym do po³owy zima siê wysili, to na koniec miesi±ca ju¿ siê nie wychyli.
* * * 8 lutego * * *
Luty, gdy wiatrów i mrozów nie daje, sprowadzi rok s³otny i nieurodzaje. Je¶li ci jeszcze nie dokuczy³ luty, to pal dobrze w kominie i miej ko¿uch suty. Jak dym w górê szybuje, zawsze to mróz zwiastuje.
* * * 9 lutego * * *
W lutym, gdy zagrzmi od wschodniego boku, burze i wiatry czêste s± w tym roku. Kiedy kot w lutym na s³onku siê grzeje, musi w marcu zaj¶c na przypiecek. Gdy wiatr ostro w lutym wieje, ch³op ma dobr± nadziejê. Luty sta³y, latem upa³y.
* * * 10 lutego * * *
Jaka w zapustn± niedzielê pogoda, tak± te¿ Wielkanoc poda. Miêsopust w s³oñcu, ¶migus na przypiecku. Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje. Na ¦w. Jacenty - ³ami± siê pod lodem prêty. Scholastyka - mróz utyka, zanim Walenty (14.02) nam za¶wiêci, obaczymy, mróz kark skrêci. Chmury w lutym ku pó³nocy, to s± ciep³a prorocy.
* * * 11 lutego * * *
Kiedy luty pofolguje, marzec zimê zreperuje. Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy ju¿ nied³uga zima. Zwykle luty ostro kuty, czasem luty same pluty. Luty miesi±c bardzo zmienny: pó³ zimowy, pó³ wiosenny. Gdy w lutym topnieje, to na wiosnê mróz bieleje.
* * * 12 lutego * * *
Na ¦wiêtego Ludwika na grudzie koñ utyka.
* * * 13 lutego * * *
Dzionki mrozne i dni pluty, s³owem zwyk³y miesi±c luty. Jak siê luty ulituje, to siê mróz pofolguje. Luty gdy wiatrów i mrozów nie daje, prowadzi rok s³otny i nieurodzaje.
* * * 14 lutego * * *
Gdy na ¦wiêty Walek deszcze, mrozy wróc± jeszcze. Jak Walenty nie poleje, to na wiosnê masz nadziejê. Gdy na ¦w. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz. ¦wiêty Walenty bywa nieugiêty.( mro¼ny) Na ¦w. Walentego bywa mróz ju¿ do niczego. ¦wiêty Walenty rad odmrozi piêty.
* * * 15 lutego * * *
Dzisiaj po Walentym, kto nie kocha ten przeklêty. By nie dokucza³ luty, pal w kominie i miej ko¿uch suty. Czasem luty ostro kuty, czasem w luty same pluty. Gdy nie wymrozi zima, sierpieñ zbieraæ co nie ma.
* * * 16 lutego * * *
Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi. Czasem tak siê luty rozklei, ¿e siê wó³ napije z kolei. Lepiej widzieæ wilka w lesie, ni¿ furmana w lutym w polu. W lutym wiele wody -ca³e lato bez pogody. Luty ciep³y obiecuje, wiosny zimnej nie daruje.
* * * 17 lutego * * *
W lutym wody wiele, w lecie g³odne i cielê. Kiedy w lutym wóz, szykuj ch³opie wóz. Gdy luty bez mrozów i nieburzliwy, rok bywa s³otny i nieurodziwy. Gdy ciep³y luty, patrz jakie masz buty. Gdy luty ciep³y i o wodzie, wiosna pó¼na i o ch³odzie.
* * * 18 lutego * * *
Jaka pogoda w dzieñ Bo¿ego Narodzenia, taka te¿ bêdzie od Ignacego (01.02) po Szymona umêczonego. Czasem luty tak siê zlituje, ¿e cz³ek boso w pole wêdruje. Gdy mróz w lutym d³ugo trzyma, wtedy ju¿ nied³uga zima, lecz gdy w lutym z dachów ciecze, zima d³ugo siê przewlecze. Kiedy luty schodzi, cz³ek po wodzie brodzi.
* * * 19 lutego * * *
Kto w niedzielê jarmarczy, temu na sól nie starczy. W ¦wiêtego Konrada, zima nie rada. Luty, szykuj buty, bo nadejd± deszcze, pluty. Kiedy w lutym tajanie, szykuj ch³opie sanie. Zimê u¶mierza wiosna, wiosnê lato niszczy. Gdy muszki w lutym lataj±, to w marcu w rêce dmuchaj±.
* * * 20 lutego * * *
D³u¿ej ¶wiat zima ziêbi, ni¿ lato zagrzewa. Gdy ciep³o w lutym, zimno w marcu bywa, paszy trzeba zachowaæ, by jej potem nie kupowaæ. Je¶li luty ¶nie¿ny, mro¼ny, spodziewaj siê wczesnej wiosny.
* * * 21 lutego * * *
W zimie piecze - w lecie ciecze, a co zima przych³odzi - lato wynagrodzi. Miesi±c luty w lód okuty, czasem za¶ i pe³en pluty. Gdy luty zimny i suchy, sierpieñ bêdzie gor±cy.
* * * 22 lutego * * *
Gdy mróz w lutym dwudziestym drugim, dzieñ straszy nas mrozem d³ugim.
* * * 23 lutego * * *
Po suchej zimie, wiosna bez deszczów nie minie. Silne wiatry przy koñcu lutego, spodziewaj siê zatem lata ¿yznego. Po lutym marzec ¶pieszy, koniec zimy wszystkich cieszy. Jak w lutym rosa pada, nocne przymrozki w maju zapowiada.
* * * 24 lutego * * *
Jaka pogoda w nocy ¦wiêtego Piotra i Macieja (24.02) takiej czterdzie¶ci dni i nocy nadzieja. Je¿eli ciep³o w dzieñ ¦wiêtego Piotra, to zima do Wielkiej Nocy potrwa. Kiedy ¦wiêty Pieter grzeje, za wiosn± jeszcze trzykroæ kur zapieje. Zimno w Piotra Stolicê, czterdzie¶ci dni takich naliczê. W Katedrê Piotra ostry czas, dni 40 trwa on wraz. Je¿eli w ¦w. Piotra w lutym ciep³o s³u¿y, do Wielkanocy zima czasy swe przed³u¿y. Na ¦wiêtego Maciej lody, wróc± d³ugie ch³ody. Na ¦wiêty Maciej lody wró¿± d³ugie ch³ody, a gdy p³ynie struga, to zima nied³uga. Gdy na Macieja przejrzy ¿yto nieba, to siê spodziewaæ mo¿na du¿o chleba. Jak ko³ek po p³ocie, tak Maciek Dorocie. Gdy ¦wiêty Maciej zimê poprawia, to Oblubieniec (19.03) mrozy zostawia. Na ¦wiêtego Macieja pierwsza wiosny nadzieja. Przed Maciejem jak po³amie lody, po Macieju szukaj pod lodem wody. ¦wiêty Maciej albo topi lody, albo te¿ je robi z wody.
* * * 25 lutego * * *
Skoro po Macieju drzewa siê ogrzej±, leæ do sadu, oczy¶æ go z owadów. Je¶li w lutym rosa pada, nocne przymrozki w maju zapowiada. Kiedy w lutym wiatr z zachodu bywa, p³onny rok rolnikom obiecywa.
* * * 26 lutego * * *
Luty najmniejszy, lecz najdokuczniejszy. Je¶li luty ciep³o trzyma, bêdzie jeszcze w marcu zima. Kiedy s³oñce rano wstanie, nie wierz pogodzie mospanie. Je¶li gêsi na jednej nodze stoj± (zim±), bêdzie mróz.
* * * 27 lutego * * *
Gdy Damian przynosi deszcze, nie raz zagrzmi jeszcze. W lutym muchy brzêcz±, w marcu dêby jêcz±. (przyp.. pêkaj± od mrozu) Gdy luty z ciep³em chodzi, to marzec wych³odzi. Gdy luty z wiatrami, rych³a wiosna przed nami.
* * * 28 lutego * * *
W lutym lepszy wilk przy progu, ni¿ ch³op i koñ przy p³ugu. Czasem luty siê zlituje, ¿e cz³ek niby wiosnê czuje, ale czêsto oszukuje. W lutym mróz i ¶nieg sta³y czyni± w lecie upa³ trwa³y. W lutym ¶niegi i mróz sta³y czyni± w lecie upa³y, gdy burze, deszcze panuj±, dobry plon nam obiecuj±.
* * * 29 lutego * * *
Raz na cztery lata mo¿emy dzisiaj ¶wiêtowaæ z tymi którzy obchodz± urodziny 4 razy rzadziej ni¿ inni :-)