Wypalanie traw
NewsyWypalanie trawWypalanie traw jest u nas tradycją, z która od lat zmagają się strażnicy, policjanci, służby ochrony środowiska. Mimo wielu akcji uświadamiających, rolnicy nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd” do zwalczania chwastów. Jak większość pożarów w lasach i ich otoczeniu powstają na wskutek bezmyślnej działalności człowieka. Tylko nieliczne pożary są wynikiem działalności naturalnych, jak uderzenia piorunów lub samozapłon.

W pożarach giną chronione gatunki roślin co doprowadza do zachwiania równowagi ekologicznej. Jeśli na powierzchni jest ok. 438 0C, to na głębokości 3 cm temperatura wynosi 25,6 oC, a na głębokości 7cm 17 oC. Taka nagła zmiana temperatury może powodować niszczenie zwierząt glebowych potrzebnych do wytwarzania próchnicy.

Pożyteczne owady (biedronki, trzmiele, pszczoły, osy, motyle, larwy, biegacze a także ślimaki) NIE ZDĄŻĄ UCIEC!

Na skutek podwyższonej temperatury giną także krety, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie, płazy. Także ptaki, które mają tereny lęgowe na łąkach, w przydrożnych rowach, krzewach - giną w płomieniach.

Pole czy łąka strawione ogniem potrzebują kilku lat na regeneracje, by dawać takie plony jak przed pożarem. Podczas wypalania powstaje dym, którego podstawowymi składnikami są węglowodany z benzo-a-pirenem, dla ludzi kancerogenne, a dla środowiska śmiercionośne. Także pod wpływem wysokiej temperatury następuje utraty azotu, a przybywa sporo związków Ca, P i K pochodzących od spalonych roślin. Jednak zmieniona struktura powoduje szybkie ich wymycie.

Niegroźne na pozór wypalanie traw może być przyczyną innego, większego pożaru. Płonące łąki stanowią też zagrożenie dla siedzib ludzkich domów, budynków gospodarczych, fabryk, itd.

Oto kilka haseł przeciwko wypalaniu traw i lasów:

• Nie wypalaj trawy nawet dla zabawy. Spalisz glebę, spalisz las, a on rósł przez długi czas.
  • Nie pal trawy, nie niszcz lasu, nie niszcz gleby, myśl zawczasu.
  • Ochroń glebę, nie spal lasu, nie pal trawy dla grymasu.

Zauważone przypadki wypalania suchej trawy niezwłocznie zgłaszajcie do
Straży Pożarnej, Policji lub Straży Ochrony Przyrody.

Wypalanie traw

Opracowała: Dominika Wyczesany 2b