Nawigacja
Gimnazjum
  Strona główna
  Godziny zajęć
  Dyrekcja
  Patron
  Galeria
  Terminy zebrań
  Dokumenty szkolne
  Konkursy przedmiotowe
  Kalendarz 2017/18
  Testy gimnazjalne
  Dla rodziców
  Wolontariat
  Wyróżnienia
  Pliki
  Kontakt

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Kapliczki Sądecczyzny 2009
NewsyKapliczki Sącecczyzny 2009
W październiku 2008 roku nowosądeckie starostwo ogłosiło konkurs pod nazwą „Przydrożne Frasobliwości Świętych - Kapliczki Sądecczyzny". Konkurs był jednym z wydarzeń upamiętniających Rok Jana Pawła II na Sądecczyźnie. W konkursie brali udział również uczniowie naszej szkoły: Michał Kowalczyk, Elżbieta Nosal i Dawid Prusak pod kierunkiem Pana Andrzeja Kolbusza.

Celem akcji było poszerzenie zainteresowań młodych ludzi otaczającą ich sztuką, dostrzeżenie piękna w najbliższym otoczeniu, pogłębienie wiedzy o tradycjach ludowych i religijnych naszych „małych ojczyzn". Adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu i miasta Nowy Sącz. Uczestniczące w nim zespoły miały za zadanie znalezienie w terenie swojej gminy, małych obiektów  architektury sakralnej - przydrożnych kapliczek, krzyży, figurek... Opisanie, sfotografowanie oraz zebranie wszelkich informacji o historii ich powstania, fundatorach lub legendach i przekazach o nich opowiadanych. Końcowym etapem było zebranie danych w wersji elektronicznej, zaprojektowanie i wykonanie albumu przedstawiającego wybrana kapliczkę.

Wcześniej zainteresowane zespoły wzięły udział w warsztatach zorganizowanych w nowosądeckim starostwie.

Podczas szkolenia młodzi archiwiści zdobyli garść podstawowych wiadomości na temat sporządzania notatek, gromadzenia danych, przeprowadzania wywiadów, wykonywania fotografii obiektów architektonicznych. Warsztaty prowadził specjalista z dziedziny dziennikarstwa i promocji.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 312 uczniów reprezentujących 26 placówek oświatowych. Zespoły zgłosiły do konkursu 144 albumy i 210  relacji elektronicznych na płytach CD, na których zarchiwizowano karty obiektów z ich dokładnym opisem.

Wszystkie prace charakteryzują się olbrzymią starannością i niezwykle dokładnym podejściem do tematu. Wiele opracowań przedstawia unikalne obiekty, o swoistym kolorycie i niebanalnej historii.

W ten sposób powstał zbiór - swego rodzaju inwentaryzacja. Zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej w sali posiedzeń nowosądeckiego starostwa oraz w wydaniu albumowym.

Przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia było możliwe dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu młodzieży, którym szkoły stworzyły odpowiednie warunki, a opiekunowie służyli radą i pomocą.

Serdeczne podziękowania uczestnikom i kadrze pedagogicznej złożył Jan Golonka starosta nowosądecki. 

 

Kapliczki Sądecczyzny 2009

 

Podczas uroczystości podsumowania konkursu, wręczył wszystkim zespołom nagrody i upominki, a dyrektorom szkół pamiątkowe dyplomy.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, w rezultacie postanowiono nagrodzić wszystkie prace, ze szczególnym wyróżnieniem jedenastu.


Wśród wyróżnionych znalazła się praca uczniów naszego gimnazjum:

„Kapliczka na Małej Roztoce"

Autorzy:        Michał Kowalczyk, Elżbieta Nosal, Dawid Prusak

Opiekun:       Pan Andrzej Kolbusz


Otwórz galerię zdjęć...


Serdecznie gratulujemy!


Informacje
Gimnazjum Rytro
Terminy spotkań z rodzicami Gimnazjum Rytro 2013/2014 Terminy spotkań z rodzicami
Zdjęcie dnia
zavattarello2011_177
zavattarello2011_177
Zavattarello 2011
Najlepsze zdjęcie
konstytucja_2007_13
konstytucja_2007_13
Konstytucja 2007
Z życia szkoły
zakonczenie2015_04
zakonczenie2015_04
Zakończenie roku szk. 2014/15
Promocja
Szkoła Podstawowa im. Stefana Pawlika w Rytrze
Gmina Rytro
Uczniowski Klub Sportowy RYTER
LKS Poprad Rytro
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
6-latku witaj w szkole!
Sądecka Telewizja Internetowa
Telewizja sądecka : Sądeckie TV : Starostwo : Wydarzenia : Panorama : Nowy Sącz
Unikalne IP
Odwiedziło nas 337327 różnych IP


Gimnazjum RYTRO © 2006

10486953 Unikalnych wizyt